cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = x + 8, what is f(x) when Х = 10? 4 9 13 36
Solve V = twn for w.
What’s the sum of 20x^2-10x-30
Pricing strategies may include: A)increasing the cost of debt by using online debt B)hiring more employees to increase labor costs C)varying price points to re
Find the market value of $190,900 with an assessment factor of 80%
Name a disadvantage of fossil fuels
One characteristic that makes this a ballad is
Write an equation for the line that contains each pair of points. (-7,2) (5,-1)
Graph Y=3x+4 please urgent
How do you Evaluate 5P3