bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

this is so important​
Which logarithmic equation is equivalent to 3^2 = 9? A. 2=log3 9 B. 2=log9 3 C. 3=log2 9 D. 3= log9 2
if a virus destroy the bacterial cell what would happen if a virus invades other cells? How would this cause disease
f(x)=3x+1, evaluate f(a+1)
How many moles of NaCl are there in 3.90 x 10^24 particles?
What is the electronegativity value for an element whose atoms in the ground state have an electron configuration of 2-8-8-1 ? PLZZZZZ HELPPPPP I NEEDDDDD ANSWE
Solve e^x = e^2x + 5 A) x = -5 B) x = 5 C) x = 10 D) X = -2
Can i know why other people can delete my question? Because 2 times I sent that question ...​
Which sentence from this selection BEST supports the conclusion that life was difficult for most ancient Romans? A In the towns and cities, many were unskilled
17 x-1=2 Work out the value of 2x2