kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

The suffix which means to surgically fix by suspending (or hanging it in place) is
SOMEONE HELP ASAP SERIOUS ANSWERS ONLY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I don't know if I am right , please someone help me !
which of the following famous texts was written by karl Marx?
whats the definition for insensitive ?
Which system of equations can be used to find the roots of the equation 4x2 =x3 +2x?
Find two numbers whose difference is 80 and whose product is a minimum.
what us the length of the longer side?
What was the greatest discovery by galileo during his inclined-plane experiments?
If a polynomial p(x) is divisible by (x-2) and 4 is a zero of p(x), write a factor of p(x) of degree 2.