cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

What was the first civilization in Mexico?
are strawberries a renewable or non renewable resource ? why or why not ?
>Please help me, Been stuck on for a while : Assess the textual evidence to determine the best choice to support the claim that in "The Most Dangerous Game"
What is the measure of c?
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINLEIST!! The Gateway Arch in Missouri casts a 140-foot shadow while an 18-foot pole cast a 4-foot shadow. How tall is the Arch?
20 students to 30 students increased percentages
in 2019, Pierre's Pizza and Joe's Burger Palace together had a revenue of 470,000. If Burger Palace took in 90,000 less than Pierre's Pizza, how much did each t
if y varies directly with x and y= -3 when x= 1, what is y when x=-6
Based on the lesson, identify the first operation needed to solve the following equation. x/11 - 2 = 3 multiplication subtraction addition division
1. Is the following a sentence or fragment? His sister in 1st grade.