madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

What were the state governments like after the revolutionary war
Express the fraction 1/15 as a decimal
Correct answers only for number 31
State two ways on how how he can improve his stability while surfing. Give reasons for your answers.
Dr. obsessa compulsa was a meticulous researcher. to make sure her assistants did not give any hints regarding which participants were in which treatment groups
network consisting of computers and other devices that are eithrr fully or partially connected to each other
if m<PQT=60 and m<PQS=4x+14 find the value if x
I am not a whole cell, but rather i am a very small, irregularly shaped particle that promotes blood clotting (in purple) and wound healing, where over a trilli
Pre calculus help please!!! Write the range of the function given in the graph in interval notion? I think the answer is B. Write the domain of the function gi
What characteristics do brant lake and blue mountain lake have in common?