alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

identify the helping verb in the sentence. the scientists have studied the solar system for years
Rewrite each fraction with a denominator of 10 7/2 3/5
Which statements are true? Select each correct answer. A. All triangles have 3 straight sides. B. Only some triangles are polygons. C. All triangles are plane f
After Sue purchased the business, one of her goals was better work-life balance, and she promoted employees to management positions to achieve this. If she ____
What macromolecule will your body break down first in order to get atp
The decomposition of NI3 to form N2 and I2 releases −290.0 kJ of energy. The reaction can be represented as 2NI3(s)→N2(g)+3I2(g), ΔHrxn=−290.0 kJ Find the chang
Referring to Exercise 2.95, what is the probability that a person diagnosed as having cancer actually has the disease?
Amendments Quiz 1. What are the five freedoms listed in the and 1st amendment? 2. The Constitution provides a _______________ for _______________, limit
What is interdependance
The percentage change in the price level from one time period to the next