TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Black widow spider history
2. What kinds of elements do molecular formulas contain?
explain each of the following kinds of rockets: Solid-Fuel Rocket, Liquid-Fuel Rocket, Ion Rocket and Plasma Rocket.
When x=3, y=4. What is y when x=12? (The relationship is proportional). Pls help
3. The major cause of water pollution by industries involves
plot the following equation using the x- and y- intercepts. If both intercepts are zero, find at least one other point. Then click on the correct graph below x
What is the optimum pH of most enzymes?
PLEASE HELP MEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
In this reaction, the covalent bonds in the molecules of hydrogen and oxygen are broken. Is the bond breaking process exothermic or endothermic? Explain your a
. Explain how the Wall Street Crash led to The Great Depression.