lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Simplify $\frac{2\sqrt[3]9}{1 + \sqrt[3]3 + \sqrt[3]9}.$
A spherical mirror gives an image magnified 5 times at a distance 5 m. determine whether the mirror is convex or concave? How much will be the focal length of t
The bottom cup in a 73 cm tall stack of nested identical cups is 10 cm tall. If each additional cup adds 1.5 cm to the height of the stack, how many total cups
. How does an employer judge a candidate? The employer judge's the candidate's blank for a job
Which store has the lowest delivery charge?
Water is essential for our life. Here r the few uses of water. Arrange these activities in order from least to most, according to the amount of water used. To w
If y=5sin (3x -40)Calculate the frequency and period​
Select the correct answer. The capacity in cubic feet of a cylindrical silo is given by the function C(x), where x is the radius of the silo in feet. The area o
2. Exocrine glands, such as sweat glands, secrete fluids glands secrete hormones directly into the bloodstrea 3. The _______ gland plays an important role in pu
8mi 200 yds - 2 mi 528 yds =