spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the line that passes through the point (-3, -1) with a slope of -2/3.
Which of these Civil Rights leaders favored black nationalism? Malcolm X James Farmer Thurgood Marshall Martin Luther King, Jr.
when magma reaches the Earths surface its called? A. Lava B. fissures C. deccan traps D. basalt
An example of a hunter-gatherer society is the __________ culture. A. Iroquois B. Makah C. Pueblo D. Clovis
As agriculture became entrenched in the south: A. Southern whites began to doubt the benefits of slavery. B. the South became too dependent on one crop, l
Compare using <, >, or =. 7 2/5_____ 7 3/8
which ethnic group first settled in australia
The fraction 4/18 is in simplest form. True False
Rewrite the fraction in simplest form. 24/36
Which of these statements best describes the similarity between the two events shown in the diagram? Select one: a. Both may result in eclipses of the sun or mo