turtlelov
turtlelov turtlelov
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

please help me with this. answer the 2 questions in the picture.

please help me with this answer the 2 questions in the picture class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

8. a. 7

   b. 7(2x+4y+3)

9. 3(5a-2b+12)

  -3(-5a+2b-12)

Answer Link

Otras preguntas

How many times hotter than the sun surface is the surface of a star the same size but gives off twice the amount of energy per second?
How is a new bill introduced?? Help plz!! Thanks
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
A sprinter set a high school record in track and field, running 200.0 m in 21.4 s . what is the average speed of the sprinter in kilometers per hour?
Last month Sarah Ryan and Taylor received a total of 882 emails if Sarah receive 25% more emails than the sum of the numbers of emails received by Ryan and Tayl
Which strengths belonged to the north at the start of the civil war? cotton to trade for goods and weapons manufacturing that produced over 90 percent o
The titles karl marx used to describe the two classes in society were the ________ and the ________.
Where c consists of the top half of the circle x2 + y2 = 25 from (5, 0) to (−5, 0) and the line segment from (−5, 0) to (−6, 4)?
Which fruit has the lowest unit price?A) 2.5 pounds of grapes for $4.19B) 4 pounds of apples for $5.49C) 5 pounds of oranges for $6.99D) 6.5 pounds of strawberr
What is not a function of the endomembrane system of the cell?