brodtfamily4
brodtfamily4 brodtfamily4
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Question of the day!

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

(Please, show work or explain work.) :)

Respuesta :

Human136 Human136
  • 02-11-2018
5x=10.45
÷5 ÷5
x=2.09
Both apples and peaches cost 2.09 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

How long was the voyage from England to the New World? (a) 66 Days (b) 106 Days (c) 146 Days
Environmental sociology is concerned with _______
by whose power was the constitution written?
in what three ways can companies consolidate
By using sound waves, _______ signals allow oceanographers to determine ocean depth.
a pulley consists of a _______ wrapped around a ___________
How many atoms are in 1.75 mol CHCl3
Which best summarizes the flow of energy in a producer? Sun à ADP à muscle cells Sun à mitochondria à C6H12O6 Sun à chloroplasts à mitochondria Sun à mitochondr
American Indians in the St. Lawrence River region began to fight among themselves in the 1600s because of
Which key on the scientific calculator will you need to simplify exponential expressions