ingrid7516 ingrid7516
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Six more than the product of 21 and a number

Respuesta :

JanB23
JanB23 JanB23
  • 01-11-2018
Six more than means +6

The word "product" means the answer to multiplication problem

So that means we have to multiply 21 by a "number" (since the number is not specified we have to put it as a variable "x") to get the product, then you add the 6 at the end because the statement said six more

If we translate this into an equation it would look like: 21x + 6

Answer Link

Otras preguntas

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
The name carbohydrate comes from the fact that many simple sugars have chemical formulae that look like water has simply been added to carbon. (The suffix hydra
explain why the holocaust is an important topic to study today
When was the 18th Amendment passed?
Solve for t 3t-9 <6 and -3t <12
In a class of students, the following data table summarizes how many students passed a test and complete the homework due the day of the test. What is the proba
a. Use the following data to calculate the enthalpy of hydration for calcium chloride and calcium iodide. Lattice Energy* ΔHsoln CaCl_2(s) -2247 kJ/mol -46 k
Draw a starch structure​
ReVitalAde produced 13,000 cases of powdered drink mix and sold 12,000 cases in April 2018. The sales price was $ 29​, variable costs were $ 12 per case ​($ 9 m
Kendle wants to play several games of laser tag. She has $35 to play g games. Each game of lazer tag costs $5. Select the equation that matches this situation.