sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the line that passes through the given points (0 1) and (2 2).
Amy run hard during a race. The level of carbon dioxide in her bloodtream increae, becoming higher than normal. — Decribe one way Amy' body i likely to repond.
A cla ha 12 boy and 18 girl. The cla a a whole ha a GPA (grade point average) of 2. 88, and the boy have a GPA of 2. 52. What i the GPA of the girl? (Round your
A line with a lope of 1/6 pae through the point (0,-3) what i it equation in lope intercept form
Why would Mexico's fight for independence during the 1800s not necessarily be considered a revolution?
Given h(x)=4x+2, find h(5)PLEASE HELP ME
The vertex form of the equation of a horizontal parabola is given by x=1/4p(y-k)2+h , where (h, k) is the vertex of the parabola and the absolute value of p is
In a city with an 8.5% tax rate, what would be the total cost for a $66.00
Supposed that on January 1 you have a balance of $5600 on a credit cars whose APR is 17%, which you want to pay off in 1 year. Assume that you make no additiona
Data ___________ means all applications are able to access the same data, which is ___________ by databases.