ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Mervon Company has two operating departments: mixing and bottling. Mixing occupies 27,235 square feet. Bottling occupies 14,665 square feet. Indirect factory co
The hate you give chapter summary
What is the total cost of a $1,000.00 item with a sales tax of 5%?
What is the value of the expression 115-77 +6 mutipled by 7
!!!!HELP PLS!!!! 19 POINTS In equation y=15x+12, what is the 15? * In equation y=15x+12, what is the 12? * How would you create a table of values for the equati
Click to fix any plural or possessive errors below. If there is no error, just click "Submit Answer." © When Aaron Burr needed to cross a stream, he used severa
Please helpThe lengths of pregnancy terms for a particular species of mammal are nearly normally distributed about a mean pregnancy length with a standard devia
what is a city stateA. A self government state that is an independent city and its surrounding territory B. A city that is located on an islandc. a city that is
Which can remove carbon dioxide from the atmosphere? plants and animals animals and glaciers oceans and glaciers oceans and plants
You are placing non-slip tape along the perimeter of the bottom of a semicircle-shaped doormat. How much tape will you save applying the tape to the perimeter o