jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that 50 units of a good are demanded at a price of $1 per unit. a reduction in price to $ 0.20 results in an increase in quantity demanded to 70 units.
If a particular experiment is inconsistent with the hypothesis, what should happen next? a. modify the hypothesis or make a new hypothesis b. change the indepen
Income elasticity of demand measures how a. the price of a good is affected when there is a change in consumer income. b. many units of a good a consumer can bu
You saved 300 to spend over summer. You decide to budget 50 to spend each week. Write and equation that represents the situation.
a math test contained 18 questions. julie answered 15 correctly. what % of her answers were correct?
Lionel was visiting a potential customer to discuss a sale of desktop computers. The customer informed Lionel that the customer’s company, Candle, has just anno
Need help and answers!!!!!!!
A change purse contains an equal number of pennies, nickels, and dimes. the total value of the coins is 512 cents. how many coins of each type does the purse co
One megabyte is approximately
how do you simplify (7 + 6w)6 what are the steps