samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

answer it correctly:)can anyone help me?:) ​
To determine the financial condition of an existing business, it is necessary to compare ______ with ______ to identify where costs can be reduced or more money
in the end, German could not win the battle of the Atlantic because​
Sally bought five books.Their mean price was 3.25. The total cost for four books was 11.75.what was the cost of the fifth book​
Callie has the following persistent symptoms: hallucinations, delusions, and disorganized speech. In addition to this had several manic episodes. However, the h
How to find the surface area of a cuboid
what are chloro-fluoro carbons ??explain !!! ​
Calculate the difference and enter it below -6 - 12
Balance equation for. _Mg + _H3(PO4) --_Mg3(PO4)2+ _H2
Calculate the volume (in L) occupied by 3.40 g of NH3 at STP. (STP: 0 degree Celsius and 1 atmosphere of pressure).