anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

#include int main() { char ch; printf("Enter any letter"); ch=getch (); printf("\nYou Pressed %c",ch); return 0; } whats the error not giving the correct
an effect english settlement in the caolinas was the migration of the: A. Iroquois B. Tuscarora C. French D. Spanish
Pls answer this pls pls
express the ratio as a fraction in it's lowest terms.3kg to 800g​
is this true or false ​
Given: triangle ABC with side lengths a, b, and c, and height h Prove: Area = 1/2absin C
Illustrate why Sally's slide meets or does not meet professional expectations? Describe all the things Sally can improve on one of her slides? Suggest some ways
Find the best way to fix this grammatically incorrect sentence: “In the nursery. After the spring rain. Smelled clean.” A. In the nursery, after the spring rain
cual es la mejor opción?when was the last time you____ cereal for breakfast?a)haveb)hadc)eat​
I have no idea how to do this, it is due in two days. Hopefully someone sees this before then.