willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

The coding supervisor tends to deal with issues as they come up, prioritizing only when problems are pressing or appear to be important to upper management. The
Dilute hydrochloric acid is gradually added to a solution that is buffered at pH 4.76. How will the pH of the solution be affected?
Dominic spent 2 3/4 hours on his art project. Rachel worked 1 1/3 times as long on her art project as Dominic worked. For how many hours did Rachel work on her
The nerve that relays visual infor to several part of your brain is the _____ nerve.
Are most volcanoes formed on land
A 2300-kg truck is traveling down a highway at 32m/s. What is the kinetic energy of the truck? A. 1,200 J, B.37,000 J , C. 1,200,000 J , D. 37 J
2. Suppose that your government introduces an investment tax credit, which subsidizes domestic investment. How does this policy affect national saving, domestic
Read this excerpt from Helen Keller’s autobiography, The Story of My Life. Have you ever been at sea in a dense fog, when it seemed as if a tangible white darkn
what is 12/25​ to a percent.
100 POINTS FOR A FULL ESSAY! Were the Founding Fathers justified in rebelling against the British government and declaring independence? In a well-developed es