jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

Which object couldn't be viewed from Earth's surface without a telescope ..a.a meteor shower b. a meteorite c. a meteoroid d. a meteor
what is the square root of 69
Answer all of them please
What is made out of one atom
Government control of all means of production is referred to as a. Democratic Socialism. c. Strict Socialism. b. Authoritarianism Socialism. d. Enterprise So
How many body openings do cnidarians have?
The temperature at which a liquid changes into a gas is called the _____. boiling point melting point freezing point condensation point
During the seven years war, spain entered the conflict on the side of
Which is greater 2/3 or 5/6
How on the earth you do this ?