jazzy870
jazzy870 jazzy870
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

johns coffee shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. type a cost 4.05 per lb. and type b cost 5.60 per lb. This month john made 142 lbs of the blend for a cost of 655.70. how many lbs of type a did he use

Respuesta :

WudonNoodle WudonNoodle
  • 04-03-2016
Dear Jazzy870, John uses 161-162 lb of coffee a. Use the equation 655.70/4.05≈161.901.
Answer Link

Otras preguntas

The Bolshevik revolution led to A. WWI B. Sino-Russian war C. Red army battle against the Bolsheviks D. Civil war in Russia
Solve the inequality T > L plus D all divided by B for D T + B − L > D TB − L > D T divided by B − L > D T times B divided by L > D
Given the two points (0,4) and (2, 6), what would the numerator of the equation for slope be?
Who was the 21st president of the united states?
how do squirrels handle there awesomeness
The average sentence length should be 20 words. (points : 2) true false
How can we study medical from beginner ? And which book is good ?
What is the meaning of the suffix in the word urgency? a. state of b. able to c. function d. quality
jean cost $45, they are now priced $40. find the percent of change from $45 to $40
Which graph correctly solves the system of equations below? y = x2 + 3x + 4 y = x2 + 2x + 1