shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

look at image below urgant 1000 points alert
How many 3-digit numbers can you write if you cannot use any other digits except 4 and 6?
Find the first four terms in the sequence an 15 + 6n A. 21, 27, 33, 39 B. 18, 12, 6,0 C. 20, 26, 32, 38 D. 20, 14, 8, 2
Phân tích nhận định của V.I. Lênin: “Sự phát triển là một cuộc đấu tranh giữa các mặt đối lập”.
Write the standard form of the equation of the circle with center (8,−1) that passes through the point (6,7)
A change of heart How has Craig’s family influenced him?
The town administrators separate the 84 houses in a neighborhood into equal groups to do safety inspections. Which of the following groupings is not possible? F
May somebody help with this and show how you solved these 4 problems??
An imaginary star is four light years from earth. The star has a planet, upon which a large mirror has been installed. The mirror faces earth. A ten year old bo
Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.