Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

A decagon with points labeled a through j clockwise. point a is the top left point. if this regular decagon is rotated counterclockwise by 3 times the smallest
Which detail should be included in a summary of Elizabeth Van Lew’s role as a spymaster during the Civil War? She was born in the year 1818. Her home was used a
Help me with this question please!! :)
What is the answer to this question? Y=x^2-1 with the input as 5
Helen has 48 cubic inches of clay to make a solid square right pyramid with a base edge measuring 6 inches. a solid right pyramid with a square base has a base
Round 38.856 to the nearest tenth
Which of the following parts are connected to the cord in a self-operating napkin machine?
¿What are Vertebrates?​
Question 7 of 10 Which statement or question could be used as a hypothesis? O A. How can I get my dog to come when I call? B. Dogs will wag their tails if they
Find the value of x. 5 X 11 y