amkaschmitter
amkaschmitter
15-01-2023
Mathematics
contestada
Evaluate.
12 ÷ (2 + 3) 2nd power
Respuesta :
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 86+ )
Otras preguntas
Matthew paid $5 for 8 toothbrushes. Jon paid $18 for 25 toothbrushes. Find the unit cost to determine how much each person paid per toothbrush.
Find the product. (4m^2 – 5)(4m^2 + 5)
98 Points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Given the Standard Form of the linear equation below, solve for y in terms x and state the slope of the line. −16x + 4
Question 4 (5 points) Which of the following can have an impact on the community? Question 4 options: A person abusing drugs alone in their home. Volunteering
A sound that measures 30 decibels is how many times louder than the human threshold of hearing
A lab technician needs to create 570.0 milliliters of a 2.00 M solution of magnesium chloride (MgCl2). To make this solution, how many grams of magnesium chlori
RNA interference (RNAi) is a mechanism of gene regulation in eukaryotes. RNAi is ?initiated by ? , which leads to the of specific genes.
Why is the internet a good medium for hosxes? A.everyone has access to the internet. B.people believe what they read online C.hoaxers often have good websites
Which of the following is not a type of adaptation? A. Functional B. Mechanical C. Behavioral D. Structural
What type of writing educates readers about a topic? an argumentative essay a descriptive essay an informative essay a narrative essay