jeffry0321046jh jeffry0321046jh
  • 15-11-2022
  • Mathematics
contestada

scot is picking out a pumpkin to buy at the local pumpkin farm. Each pumpkin costs $5.00 plus $0.35 per pound. Which equation represents the price of a pumpkin, p, that is x pounds

Respuesta :

Otras preguntas

3(–2p + 2) simplfy need this done plz giving 10 points
HELP QUICK PLEASE LOOK AT THE PICTURE
Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio. 7/9 Your Choices: 14/28 28/36 14/27 21/36 28/27 21/27 14/36 21/28
Eukaryotic cells pass through the stages of the cell cycle at certain times, depending on whether they need to divide or grow. Place the descriptions of each ph
analyze the way Thayer uses a particular style to convey the meaning of events in the text. include examples of words and phrases as they are used in the text,
Why might it be a good idea for people who always pay cash to purchase a few things on credit?
The five Smith children run to the ice cream truck. In how many orders can they served one at the time? ​
Which dotted line best represents the trans Saharan trade network
increase 48 by 25% ? Please hurry
What scientist developed the first model of the atom that showed the structure inside of an atom