28sdavis 28sdavis
  • 15-11-2022
  • Mathematics
contestada

A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.5-ounce package costs 3.19. A 30.6-ounce package costs 7.98. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Otras preguntas

Hans is being asked to try alcohol. He uses a firm voice when he says no. This is an example of nonverbal communication. A. True B. False
What is the title of this cartoon?
John is observing a few slides of a human embryo. The first slide shows a neural tube and the second just a compact mass of cells. Which phases of human embryos
How long does a lunar eclipse last? Months Minutes Days Weeks
solve the system of equations below y=3/2x-2 and 2x+y=-4
The costs of promoting products are often
Bob and jill are friends! bob has 5 cookies. jill eats 3. how many cookies are left?
Why is the period of the Gupta Empire referred to as the Golden Age of India? a) It was a period in which the Rajputs emerged. b) It was a period in which the G
How many times faster will oxygen gas diffuse than carbon dioxide
if ur cam works and is set up on ur computer to use.. wats it mean when it says cant support wat ur tryin to use it for?